Sommeren står for døren – med golf og cykel-events.

Forårsvinene er leveret

De seneste 14 dage har vi på fuld kraft udsendt de nye forårsvine til vores medlemmer i Spanien, Danmark, Tyskland og nu også Sverige, og alle der har bestilt, skulle gerne have fået vinen nu.

Inden for kort tid udsender vi vores smagsvideoer, hvor I kan lære mere om vinene, og hvis I ikke allerede har smagt dem, så kan I godt glæde jer. De er REN SOMMER PÅ FLASKE, og vi har allerede fået dejlig positiv feedback fra de medlemmer, som har smagt vinene på vingården.

Der er fortsat enkelte af jer, som ikke har bestilt Forårspakken, og I kan selvfølgelig fortsat nå det. Husk at det er en forudsætning for at opretholde medlemskabet, at I køber de 2 årlige vinpakker. Vi har snart nået vores medlems-max på 1.000 medlemmer, så hvis man ikke bestiller vinpakkerne, så vil medlemskabet automatisk blive slettet.

Forårsvinpakken Bach#7 kan bestilles her: BATCH#7

Dagligdagen på vingården

Efter en vinter med lidt ro, så summer vingården igen af liv. Vi har rigtig mange besøgende hver dag, og ikke mindst mange medlemmer, som kommer forbi og hilser på – og det er super hyggeligt. Hvis I kommer til Mallorca her til sommer eller efterår, så er I altid velkommen, men det er altid bedst lige at skrive til os på info@binivista.com, således at vi kan være klar til at give jer en god oplevelse.

Igen i år vil vi afholde de specielle BiniVista Family dage med start den 5/7 2024.

Vi synes det rigtig dejligt, at I bruger vingården mere og mere til jeres egen private events – i år holder vi både fødselsdag, bryllup og andre årsdage her på gården for vores medlemmer, og vingården bruges ligeledes til erhvervsarrangementer af vores medlemmer.

Så tag fat I os, hvis du har planer om at holde et arrangement på Mallorca.

Vi har ikke kun travlt inde i selve vineriet og smagerummet – udenfor er der også rigtig travlt, da der er meget arbejde med vinplanterne på denne årstid. Vi har heldigvis rigtig mange dygtige og dedikerede medarbejdere, som med stor omhu og flid tager sig af vores kære vinplanter, så vi igen i år kan lave endnu bedre vine.

Events/arrangementer


Udover løbende rundvisninger og smagninger med spisning og specielle events for medlemmer, så har vi også vores årlige tilbagevende arrangementer.

I påske holdt vi vores årlige Fernisering, med Kirsa Andreasen’s smukke udstilling ”Frugt på Jord” og introducerede vores nye kunstvin, der bærer et af hendes værker som etiket. Udstillingen er på gården hele sommeren og efteråret, så I kan forsat nå at se Kirsas fantastiske billeder, som alle er motiver af vores fantastiske natur omkring vingården. Billederne kan købes af medlemmer, og årets kunstvin og plakat/litografi af årets kunst-etiket, kan også købes på hjemmesiden HER

Det næste arrangement er vores årlige cykeldag – BiniVista Tour. Det er den 15/6 og du kan læse mere under events HER – men kort fortalt så inviterer vi hele Cykel-Mallorca til fest på BiniVista.

I år afholder vi også i samarbejde men et af vores medlemmer Tina Petterson et golf-arrangement. Det er fredag den 28. juni på Son Quint golfbane. Hvis I er interesseret i alt deltage, så skriv til info@binivista.com hurtigst muligt – og læs mere HER.

Også i år afholder vi BiniVista Family Fridays og dette starter fra den 5. juli – se kalenderen.

Endelig er datoen for årets Høstfest fastsat til lørdag den 29. september, hvor vi som altid afholder et brag af en fest.

Og mon ikke der kommer et par arrangementer mere.

Husk

Husk at I altid kan bestille mere vin på hjemmesiden, og udover vinene i den nye Forårspakke, så har vinene i er vores Vinterpakke 2023 nu ligget mere end 6 måneder på flaske, og er nu virkelig lækre og drikkeklare.

Vin-overraskelse

Som bekendt laver vi hver år 8 signatur vine, hvoraf 7 vine indgår i de 2 årlige vinpakker, og den sidste (296 Teix) kan tilkøbes - se HER. Da vi lavede vores seneste rødvine i efteråret 2023 (Batch#6), så blev vi imidlertid meget positiv overrasket over indholdet i 4 af vores fade. Kvaliteten af vinen i disse fade var ekstraordinær god, og vi valgte derfor at lave 2 special vine, som I inden længe vil blive introduceret for, og I kan godt glæde jer – de er bare fantastiske, og der kommer derfor et selvstændigt nyhedsbrev om dem snarest.

God sommer og vi ses på Mallorca

Det er dejligt at se, at det også er blevet varmere i Danmark, men umiddelbart virker det som om, at vi danskere ikke helt tør tro på at sommeren varer ved og valfarter til Mallorca i stedet! ,– Vi har nemlig en allerede en tæt booket kalender, og vi glæder os mega meget til alle besøgene og at fortælle om vores historie og vores vine. Vi forventer derfor også at kunne nå vores mål på 1.000 medlemmer i år, og dermed lukke for optagelse af nye medlemmer. Vi elsker at fortælle vores historie, men vi glæder os også til næste kapital, hvor vi fuldt ud skal koncentrere os om jer medlemmer, og bringe jer yderligere ind i vores og vinens verden.

God sommer og ses på Mallorca
Joan, Marie, Søren, Julia, Bibi